Франција – ЕУ устав | Вести | DW | 20.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Франција – ЕУ устав

Новиот француски претседател Николас Саркози на средба со претседателот на Европската комисија Жозе Барозо се заложи за итно усвојување поедноставен устав на Европската унија. Според информациите од Париз, од тие причини Саркози в среда ќе патува за Брисел. Веќе утре тој ќе разговара со претседателот на Европскиот паралмент Ханс Герт Петеринг за тоа како Унијата да се извлече од сегашната блокада.