Франција гласа: Макрон или Ле Пен? | Свет | DW | 06.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Франција гласа: Макрон или Ле Пен?

Финалето на француските претседателски избори почна на прекуокеанските територии. Според анкетите, поранешниот министер за економија Емануел Макрон е јасен фаворит во вториот круг.

Граѓаните на групата француски острови Сан Пјер и Микелон пред источниот брег на Канада веќе можат да гласаат за новиот претседател на земјата. На избирачкиот список таму се наоѓаат имињата на околу 5000 француски избирачи. И во неколку други прекуокеански региони избирачките места, поради временската разлика, се отвораат веќе денеска.

Според анкетите, поранешниот министер за економија Емануел Макрон е јасен фаворит во вториот круг. Негова противничка е десната популистка Марин Ле Пен. Гласањето во Франција, поради анти-ЕУ курсот на Ле Пен, се третира како многу важно за цела Европа.

Гледај видео 02:20

Макрон или Ле Пен?

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина

Реклама