Фотографија на денот: 100.000 луѓе евакуирани од пожар во Калифорнија | Свет | DW | 27.10.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: 100.000 луѓе евакуирани од пожар во Калифорнија

Шумски пожар кој се шири со голема брзина ги исплаши луѓето во регионот на околу 70 километри југоисточно од Лос Анџелес.

Таканаречениот Силверадо-пожар во близина на Ирвин, Оринџ Каунти, се шири исклучително брзо поради силниот ветер и сушата. Повеќе од 100.000 луѓе мораа да ги напуштат домовите. Во американската сојузна држава Калифорнија пожари беснеат уште од средината на август. Досега се уништени над 16.000 квадратни километри шума и обработливо земјиште.

Реклама