Фотографија на денот: Шарени ленти против бомби | Панорама | DW | 09.12.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Шарени ленти против бомби

Во демилитаризираната зона меѓу Северна и Јужна Кореја постојат огради. Но, луѓето сепак се надеваат на мир и тоа го изразуваат на пример преку шарените ленти кои ги врзуваат на оградата во паркот Имџингак.

На оградата на паркот Имџингак, на оваа #ФотографијаНаДенот, се веат разнобојни ленти. Областа не е само туристичка атракција. Паркот потсетува и на многуте фамилии кои се разделени поради поделбата на двете Кореи. Дали шарените ленти му се допаѓаат и на севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун на другата страна на границата навистина е прашање.

 

Реклама