Фотографија на денот: Шаренило во локдаун | Информации и анализи за Германија | DW | 11.11.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Фотографија на денот: Шаренило во локдаун

Како германскиот град Фулда се обидува да внесе малку боја и оптимизам за време на таканаречен делумен локдаун поради коронавирусот.

Веќе десетина дена Германија се наоѓа во таканаречен локдаун воведен заради запирање на растечкиот број на инфекции во земјата. Се уште нема податоци дали затворањето наа рестораните, баровите, музеите, фитнес клубовите и ограничувањето на контактите носи видливи резултати.

Единствено видлива е празнотијата која владее на улиците во германските градови. Градските власти во Фулда со лампиони во разни бои во историскиот дел на градот сакаа да се погрижат за малку оптимизам и шаренило во кризата.

Инаку германскиот институт Роберт Кох денеска пријави 18.487 нови случаи на Ковид-19 во земјата и 261 смртен случај од болеста.

Реклама