1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Религија

Фотографија на денот: Честит Божик

25 декември 2021

Христијаните кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го слават Божик.

https://p.dw.com/p/44ota
Vatikan Christmette Papst Franziskus
Фотографија: Filippo Monteforte/AFP

Папата Франциско на големиот христијански празник ги повика луѓето на скромност. „Да не плачеме по големината којашто ја немаме. Да престанеме да се жалиме и да се муртиме и да престанеме со алчноста која нѐ прави секогаш незадоволни“, рече поглаварот на Римокатоличката црква во текот на полноќната миса во Ватикан.

Папата и годинава го прослави Бадник во услови на посебни мерки поради пандемијата. Во базиликата Свети Петар имаше околу 1500 гости, а на плоштадот пред неа повеќе стотици луѓе кои ја следеа мисата на видеобимови.

Денеска напладне папата Франциско ќе ја упати божиќната порака до „градот и светот“ (Urbi et orbi). Во изминатите години тој во својата порака се изјаснуваше со врска со некои меѓународни кризи во светот.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Десетици повредени во жестоките судири меѓу косовските Срби и припадниците на КФОР во Звечан
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница