Фотографија на денот: Честит Божик! | Панорама | DW | 07.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Честит Божик!

Христијанските верници во Македонија и во светот кои се раководат според стариот Јулијански календар, денеска го празнувааt Божик, раѓањето на Исус Христос.

Покрај традиционалната посна семејна вечера за Бадник и разделувањето на лепчето, питата со паричка во многу цркви во Македонија се одржаа празнични богослужби. На празникот во црква се врши причестување со земање нафора и вино, кои ги симболизираат Исусовото тело и крв.  Денот на Христовото раѓање ви го честита и редакцијата на македонски јазик на Дојче Веле со желби за многу здравје, среќа, радост...

Реклама