Фотографија на денот: Хулахуп за здравје и расположение | Панорама | DW | 18.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Хулахуп за здравје и расположение

Каков ритуал наутро имате? Денот го почнувате со кафе, чаj или можеби спорт? Во Кина стотици луѓе вежбаат со хулахуп!

Наредени строго во линија, фановите на хухалупот во Шенијанг, во северноисточната кинеска провинција Лиаонинг, тренираат групно и се забавуваат.

Стариот добар хулахуп „роден“ во 1958 година, денес сѐ повеќе се користи за спортски активности. Тренингот со тркалото му дава поддршка на кардиоваскуларниот систем, ја зајакнува мускулатурата, поттикнува размена на масти во организмот и ја подобрува кондицијата.

DW.COM

Реклама