Фотографија на денот: Хорор на „ноќта на вештерките“ на Менхетен | Свет | DW | 01.11.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Хорор на „ноќта на вештерките“ на Менхетен

Нападот со возило врз цивили во американската метропола Њујорк однесе осум животи.

#ФотографијаНаДенот од теророт во Њујорк кој ги ужасна жителите на градот, кој ги преживеа нападите на 11 септември 2001 година. Загинатите во нападот се главно велосипедисти и пешаци, во кои со пикап возило влета 29-годишниот напаѓач .Полицијата успеа да го уапси и постојат силни индиции дека нападот има исламистичка заднина. Уште најмалку 11 лица се повредени. Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио говореше за „кукавички терористички акт“. Претседателот Доналд Трамп како реакција на нападот нареди заострување на контролите за влез во САД.

Гледај видео 01:13

Терор во срцето на Њујорк

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама