Фотографија на денот: Хорор без предупредување | Свет | DW | 24.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Хорор без предупредување

Бројот на загинати во катастрофалното цунами во Индонезија се искачи на 281 лице. Преку 1000 луѓе се повредени, соопшти денеска Службата за заштита од катастрофи во Џакарта.

Куќи, автомобили, дрва- сето е уништено и распарчено. Оваа #ФотографијаНаденот отсликува само дел од хоророт што ненајавено им се случи на жителите на индонезиските острови Јава и Суматра во саботата вечерта по локално време. Фотографијата е направена во местото  Бантен кое беше најтешко погодено од цунамито кое следуваше по ерупцијата на еден од најопасните вулкани во светот- Анак Кракатау. Бантен се наоѓа  во регионот Пандегланг на островот Јава, кој меѓу другото го опфаќа националниот парк Ујанг Кулон и бројни популарни плажи.

Индонезиската агенција за заштита од катастрофи утрината јави за нов биланс на жртвите од катастрофата: 281 загинати, и најмалку 1000 повредени. 

„Бројот на жртвите би можел да расте“, изјави неименуван портпарол на агенцијата и додаде дека  спасувачките екипи вложуваат огромни напори за спасување и пронаоѓање на уште најмалку 57 лица кои се водат како исчезнати. 

DW.COM

Реклама