Фотографија на денот: Холандска зимска идила на лизгалки | Панорама | DW | 16.02.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Холандска зимска идила на лизгалки

Минусни температури со денови во Холандија се реткост, но зимава замрзаа и каналите, па граѓаните во повеќе градови, посебно во Амстердам, ја искористија можноста за да се лизгаат.

Властите не беа одушевени, зашто при масовното лизгање често не се запазувало потребното растојание пропишано со мерките против коронавирусот. Но, на овој широк канал во Киндердијк се чини дека таков проблем не постои. Уживањето на мразот ќе остане во сеќавање, зашто од денеска веќе температурите во земјата се покачуваат.