Фотографија на денот: Трамп ќе прогласи вонредна состојба | Свет | DW | 15.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Трамп ќе прогласи вонредна состојба

На #ФотографијаНаДенот поддржувач на Доналд Трамп маскиран како граничен ѕид на просторот пред арената El Paso County Coliseum.

Американскиот конгрес донесе закон за буџет со кој би требало да се избегне нов „шатдаун“ на делови од владините институции. Двата дома на Конгресот дадоа зелено светло за постигнатиот компромис. Белата куќа претходно соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе го потпише законот. Но, Трамп сепак истовремено има намера да прогласи и вонредна состојба за на тој начин да го осигура финансирањето на ѕидот на границата кон Мексико. Со прогласувањето вонредна состојба тој сака да обезбеди пари и без согласност за средства од Конгресот.

Реклама