Фотографија на денот: Топло, потопло, Германија! | Свет | DW | 25.06.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Топло, потопло, Германија!

Температури до 40 степени Целзиусови и така со денови - Германија се „крчка“ на големите горештини, а промена, барем во наредните денови, не се очекува.

Се прогнозира дури и дека температурите може да го надминат 40. степен. Поради горештините во делови од земјата степенот на аларм од пожари е на највисоко ниво. Топлото време за некого носи проблеми, но има и такви кои бескрајно му се радуваат. На пример, нашите јунаци во базенот кој плива во реката Шпреја во Берлин, наречен „Брод за пливање“. 

Реклама