Фотографија на денот: Тивок спомен на жртвите од Ковид-19 | Панорама | DW | 19.06.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Тивок спомен на жртвите од Ковид-19

Коронавирусот го промени секојдневниот живот на речиси секој човек ширум светот. Луѓето жртви на Ковид- 19 сега добија лик.

Коронавирусот продолжува да се шири низ целиот свет. Во Латинска Америка а особено во Бразил, расте како бројот на нови инфекции и така и стапката на смртност. За да им се даде лик на илјадниците жртви од Ковид-19, направени беа овие скулптури од песок плажата во Рио де Женеиро, прочуената Копакабана.

Бразил инаку со преку 980.000 регистрирани случаи на Ковид-19 и околу 47.000 починати е на второто место на листата на најпогодени земји од пандемијата, веднаш зад САД. 

Поврзана содржина

Реклама