Фотографија на денот: Сушење чили пиперки | Панорама | DW | 07.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Сушење чили пиперки

Одозгора погледнато изгледа како убав волнен килим во прекрасна боја. Притоа, ниту е килим, ниту има врска со волна.

Ова се чили пиперки кои се сушат во селото Хуанглинг, во округот Јутиан, во Кина. Фармерите во Јутиан садат чили пиперки на површина од околу 800 хектари. Инаку, селото Хуанглинг се промовира себеси како најубавото село во Кина, а сместено е на 500 метри надморска височина, среде зелени планини.

Реклама