Фотографија на денот: Супермесечината на 2019 | Панорама | DW | 21.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Супермесечината на 2019

Прекрасна ноќна глетка, можност за фантастични фотографии. Во изминативе денови ширум светот ноќното небо го красеше најголемата и најсветла полна месечна годинава.

Февруарската супермесечина уште поетично се нарекува „снежна месечина“. Таа се чини како да е 30 проценти поголема и 15 проценти посветла. Астрономскиот феномен на супермесечина се случува, неколкупати во годината кога полна месечина е најблиску до земјата. 

Оваа #ФотографијаНаДенот е направена на еден од најфрекфентните аеродроми во Европа. На небото над Франкфуртскиот аеродром полека излегува „снежната месечина“ додека патнички авион слетува на пистата.

Погледнете како беше во 2016 година кога ноќното небо го осветли најсјајната супермесечина во последните децении:

DW.COM

Реклама