Фотографија на денот: Стоп-Брегзит на планинска турнеја | Свет | DW | 10.12.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Стоп-Брегзит на планинска турнеја

Ова не е редовна автобуска линија во шкотскиот планински предел кај Глен Коу, туку изборниот автобус на шкотската премиерка, која во борбата по гласови завлегува и до најзафрлениот агол на земјата.

Населението во Шкотска е мнозински против излезот на Велика Британија од ЕУ, но сепак можеби ќе мора да ги сноси последиците од Брегзит. Во пресрет на парламентарните избори оваа недела, шкотската премиерка Никола Старџен се вози со жолт автобус низ земјата и агитира за својата политика, а која е нејзината суштина, покажува огромниот слоган на возилото. 

 

 

Реклама