Фотографија на денот: Спектакуларен поглед на водопадите на Нијагара | Панорама | DW | 29.06.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Спектакуларен поглед на водопадите на Нијагара

Тунел долг колку шест фудбалски игралишта пружа нов, спектакуларен поглед на водопадите на Нијагара.

Новиот тунел дава можност водопадите да се доживеат на сосема нов начин. Посетитетлите се симнуваат со лифт со стакло на длабочина од околу 55 метри под првата голема електрана на Нијагарините водопади, а потоа минуваат тунел долг над 600 метри. На крајот од тунелот има платформа која овозможува спектакуларен поглед на водопадите.

Некогаш тажната и запуштена електрана е претворена во историски музеј. При спуштањето со лифтот се гледаат фасцинантни експонати, кои покажуваат како во 1901 година се вршеле ископувања со фенери, рудиментарен динамит, копачи и лопати.