Фотографија на денот: Спасувачите во Албанија во трка со времето | Свет | DW | 28.11.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Спасувачите во Албанија во трка со времето

Трка со времето до изнемоштеност - спасувачите во Албанија, како овој човек во Туман, работат забрзано со цел од под урнатините да извлечат што е можно повеќе преживеани.

До вчеравечер на спасувачките екипи им успеа од под урнатите згради да извадат 46 преживеани, соопшти Министерството за одбрана во Тирана. Во најтешкиот земјотрес во последните неколку децении, според официјални наводи, загинаа најмалку 29 лица, а повредени се околу 650.

 

Реклама