Фотографија на денот: Смрзнување со причина | Панорама | DW | 02.12.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Смрзнување со причина

Иако е релативно мало, Синото езеро или Блаузе е едно од најпознатите планински езера во Швајцарија.

Езерото е настанато на карпа пред повеќе од 15 илјади години, но е откриено пред само 150 години. Од 2016 , пак, традиционално се плива во овој период од годината во студената вода на Блаузе и тоа за добротворни цели.  Така беше и годинава а температурата на водата изнесуваше 4,9 Целзиусови степени. И покрај тоа беше урнат рекордот на најголем број пливачи досега. Годинава пливаа вкупно 467 луѓе.

DW.COM

Реклама