Фотографија на денот: Смрзнатиот лебед | Панорама | DW | 28.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Смрзнатиот лебед

Во Европа е постудено отколку на Гренланд: додека во делови од Европа температурите паѓаат до минус 30 степени Целзиусови, на северот на Гренланд во моментов температурата изнесува плус 2 степена.

Топлиот воздух се качува на север, студениот се движи кон југ, објаснуваат метеоролозите. Тоа значи дека за овој лебед во Стокхолм, стуткан поради студот, има надеж дека наскоро ќе затопли.

Реклама