Фотографија на денот: Слика на Пикасо продадена за 56 милиони евра | Панорама | DW | 01.03.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Слика на Пикасо продадена за 56 милиони евра

Сликата на Пабло Пикасо, на која тој ја портретирал својата љубовница и муза Мари-Терез Валтер, на аукција во Лондон е продадена за 56 милиони евра.

Суреалистичката слика со наслов „Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie-Thérèse Walter)“ (Жената со беретка во кариран фустан) е направена во 1937 година. Аукциската куќа „Сотби“ во Лондон не даде податоци за продавачот и купувачот на сликата.

Реклама