Фотографија на денот: Славје во Истанбул по победата на Имамоглу | Свет | DW | 24.06.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Славје во Истанбул по победата на Имамоглу

„Сѐ ќе биде многу добро!“ - со извикување на слоганот од кампањата луѓето на главната шопинг-улица во Истанбул, Истиклал, ја прославуваа победата на кандидатот на опозициската ЦХП, Екрем Имамоглу

На многу улици во Истанбул се танцуваше и пееше, а на повеќе места имаше и автокорзо.

Имамоглу победи на повторените избори во Истанбул со уште поголема разлика отколку во март. Тој освои 54% од гласовите, односно 800.000 повеќе од својот ривал од владеачката АКП, Бинали Јилдирим. Победата е „нов почеток“ за цела Турција, изјави победникот по соопштувањето на резултатите, додавајќи дека 16-те милиони жители на Истанбул ја обновиле вербата во демократијата во земјата.

Реклама