Фотографија на денот: Сезона на пченката на кинеските полиња | Панорама | DW | 20.08.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Сезона на пченката на кинеските полиња

Во Кина започна сезоната на жетвата. Деновиве се бере пченката.

Земјоделецот на оваа #ФотографијаНаДенот од околината на големиот град Чунгкинг во централна Кина го користи убавото време за да ја забрза жетвата. Имено, колку побргу пченката ќе се исуши, толку побргу ќе заврши во продавниците, што пак за земјоделците значи поголема заработувачка.

DW.COM

Реклама