Фотографија на денот: Самрак без крај | Свет | DW | 22.11.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Самрак без крај

Живописна утринска глетка на река? Не: Фотографијата всушност ја документира драматичната ситуација во една од најголемите метрополи во светот.

Утринска идила со чамец и галеби на река - би помислил некој. Всушност, глетката на Јамуна го покажува степенот на загадување на воздухот во индиската престолнина Њу Делхи. Повеќе од една недела густ облак од смог ја обвива метрополата. Градската управа затоа веќе воведе вонредни мерки - меѓу другото, училиштата ќе останат затворени.