Фотографија на денот: Розенмонтаг во Рајнската област | Панорама | DW | 12.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Розенмонтаг во Рајнската област

Во Рајнската област во Германија денеска кулминира карневалското расположение со поворките за т.н. Розенмонтаг. На улиците на карневалските упоришта Келн, Диселдорф, Мајнц, Бон, слават неколку милиони луѓе.

Најголемата карневалска поворка на Розенмонтаг традиционално се одржува во најголемиот град во Рајнската област, Келн. Традиционално карневалистите низ хумор и сатира се „пресметуваат“ со политичарите, а посетителите на карневалот ги опсипуваат со бонбони, слатки и цвеќиња.

Реклама