Фотографија на денот: Рекордно ран гроздобер? | Панорама | DW | 25.07.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Рекордно ран гроздобер?

Турбо-летото во Германија ќе предизвика историски најран гроздобер, бербата на грозјето веројатно ќе почне уште во август.

Гроздоберот во Германија оваа година веројатно ќе почне уште во август, прогнозираат од Здружението на лозарите - обилен дожд пролетоска, а од мај наваму многу сонце: временските услови се извонредни за грозјето. Тоа созрева две до три недели порано од обично. На  #ФотографијаНаДенот: винова лоза со крупни гроздови во Хепенхајм, покраината Хесен.

 

Реклама