Фотографија на денот: Пустинско езеро на „Патот на свилата“ | Панорама | DW | 26.04.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Пустинско езеро на „Патот на свилата“

Езерото во облик на полумесечина кое се гледа на оваа #ФотографијаНаДенот се наоѓа во пустината Мингша Шан во Дунхуанг во Кина. Пустината била дел од древниот „Пат на свилата“

Во плановите на кинсеката влада и градот Дунхуанг, кој некогаш бил важна станица на древниот „Пат на свилата“ , треба да служи како важна платформа за културна размена и економска соработка меѓу земјите на новиот „Пат на свилата“. Во Пекинг деновиве (25.4-27.4.) се одржува Вториот меѓународен самит „Појас и пат“, на кој учествуваат лидерите на земјите кои се приклучија на кинеската иницијатива за економска соработка.

DW.COM

Реклама