Фотографија на денот: Протест против Евросонг | Свет | DW | 15.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Протест против Евросонг

Додека во Тел Авив учесниците на Евросонгот се борат за влез во финалето, во Појасот Газа се протестира против евровизискиот музички натпревар.

Во Појасот Газа се одржа концерт во урнатините на зградата која беше уништена во најновата ескалација на конфликтот помеѓу Израел и милитантните Палестинци. На концертот учествуваа повеќе групи од Газа. Камел Мусалам од бендот Јусур пред околу 150 учесници рече дека на тој начин се протестира поради тоа што Евросонгот се одржува во Израел. На #ФотографијаНаДенот две палестински момчиња го следат настапот на групата Дававен на протестниот концерт.

DW.COM

Реклама