Фотографија на денот: Протести во Солун | Северна Македонија | DW | 26.06.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Протести во Солун

Повеќе стотици луѓе во Солун вчеравечер протестираа против компромисот во спорот за името меѓу Македонија и Грција.

Демонстрантите скандираа националистички и десноекстремистички пароли и ја обвинија владата на Алексис Ципрас за предавство. Околу 200 маскирани лица фрлаа со камења врз полицијата. Полицајците употребија солзавец и шок-бомби за да ги разбијат насилниците. На #ФотографијаНаДенот сцена од апсењето на еден од демонстрантите.

 

Поврзана содржина

Реклама