Фотографија на денот: Принудно слетување на авионот на Меркел | Свет | DW | 30.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Принудно слетување на авионот на Меркел

Владиниот авион со кој германската канцеларка требаше да стигне на самитот на Г20 во Буенос Аирес вчеравечер принудно слета на аеродромот Келн/Бон

Во Ербасот А340, како што се вели, комплетно откажал системот за комуникација. Поради тоа, леталото кое тргна од Берлин, мораше да слета принудно по нешто повеќе од еден час лет. Според медиумите, се поставувало дури и прашањето дали авионот воопшто е во состојба да слета без радио-врска.

„Рајнише пост“, повикувајќи се на владини кругови, пишува дека по вакви случаи се води истрага во „сите насоки“, па и околу можна криминална позадина на инцидентот. Од воената авијација денеска се тврди дека леталото е ставено на стандарна проверка и не се дава потврда дека се истражува и евентуална криминална позадина на случајот. Германската канцеларка ноќта ја мина во хотел со четири ѕвезди во Бон, а денеска со мала делегација заминува за Мадрид, од каде со редовен лет продолжува за Аргентина. Почетокот на Г20, веќе сега е извесно, ќе мине без Меркел.

 

Реклама