Фотографија на денот: Православна нова година | Свет | DW | 14.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Православна нова година

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар ја дочекаа Православната нова година.

Таа почнува денеска со Василица. Во многу семејства вчеравечер се кршеше погача со паричка за среќа.

На нашата #ФотографијаНаДенот е фатен дел од дочекот на т.н. Стара нова година пред храмот Свети Сава во Белград.

Реклама