Фотографија на денот: Посејдон во чад и пепел | Информации и анализи за Балкан | DW | 09.08.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Балкан

Фотографија на денот: Посејдон во чад и пепел

Ситуацијата во областите во Грција зафатени од шумски пожари  и натаму е драматична. Посебно е погоден островот Евија, каде е направена оваа #ФотографијаНаДенот.

Чадот од големите пожари се шири над статуата на Посејдон, антички грчки бог на морето, во местото Пефки на островот Евија, околу 189 километри северно од Атина.

Столбови од чад и пепел го блокираат сонцето над вториот по големина остров во Грција, каде има повеќе активни пожари, кои досега проголтаа хектари недопрени шуми, стотици домови и принудија илјадници луѓе на евакуација.

Грчките пожарникари дванаесетти ден по ред со странска поддршка се бори против огромните пожари во шумите и грмушките, особено на полуостровот Пелопонез и во многу области на островот Евија. 

Повеќе:

-Масовни евакуации во Грција, огновите голтаат сѐ пред себе

-Загинати во пожарите на северот од Атина

-Грција: „Во иднина ќе има почесто и посилни пожари“

На северот од Евија, апокалиптични сцени се одигруваа во текот на изминатата ноќ. Северниот дел во меѓувреме е речиси целосно отсечен од остатокот на островот, како што покажуваат сателитските фотографии. Спасувачките екипи, доброволците и мештаните не можеа да го стават под контрола големиот пожар, туку мораа да отстапат кон брегот. Бродовите беа подготвени да ги евакуираат жителите - илјадници веќе мораа да го напуштат островот.
Облаците од чад и светлоста од пламените јазици можеа да се видат и од копното на оддалеченост од н100 километри.

Гледај видео 01:28

Битката со пожарите во Малешевијата