Фотографија на денот: Пожар во Ламбрехт | Свет | DW | 08.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Пожар во Ламбрехт

Во зграда во Ламбрехт, Германија, ноќеска беснееше пожар во кој животот го загубија пет лица.

Пожарот најверојатно избил во кујната во еден од становите во поткровјето, нешто пред полноќ. Загинале маж и жена кои живееле во станот и нивни гости. Полицијата соопшти дека меѓу загинатите нема деца. „Станарите од останатите станови во зградата сами се спасиле“, изјави портпаролка на полицијата. Пожарот во меѓувреме е изгаснат. Во Германија ретко се случуваат пожари со толку катастрофални последици.

 

Реклама