Фотографија на денот: Подготовки за Рамазан Бајрам | Свет | DW | 21.05.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Подготовки за Рамазан Бајрам

Оваа #ФотографијаНаДенот доаѓа од јужниот дел на Газа. Палестинка со заштитна маска и ракавици подготвува традиционални слатки за ранливите категории граѓани во пресрет на Рамазан Бајрам.

На почетокот на мај претседателот на Палестинците, Махмуд Абас, ја продолжи вонредната состојба за нови 30 дена поради страв од зголемување на бројот на инфицираните со коронавирус доколку мерките бидат разлабавени. И натаму се забранети  собири, како и молитви во цркви и џамии. Затворени останаа и училиштата.

 

Реклама