Фотографија на денот: Петтиот и прв | Северна Македонија | DW | 06.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Петтиот и прв

Стево Пендаровски ги добива првите честитки од странство, по победата во вчерашниот втор круг на гласање на претседателските избори.

Според неофицијалните резултати на ДИК по преброени 100 проценти од гласовите, кандидатот на владејачката коалиција победил со предност од околу 60 илјади гласови пред кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска-Давкова. Пендаровски освоил 51,66  а Сиљановска-Давкова, 44,73 насто од гласовите. Излезноста на изборите изнесува 46,70 проценти.

Стево Пендаровски ќе биде петтиот македонски претседател по прогласувањето на независност и прв по промената на името на државата во Северна Македонија.

Повеќе:

-Пендаровски: Ќе им служам на сите, ќе обединувам, нема да делам!

-Сиљановска: Не се чувствувам поразена, туку наградена

-СДСМ говори за фер процес, опозицијата за „изборен инженеринг“

На адреса на новоизбраниот претседател веќе пристигнуваат бројни честитки од странство, меѓу другите од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, од еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, премиерот на Австрија Себастијан Курц, албанскиот претседател Илир Мета...

DW.COM

Реклама