Фотографија на денот: Перформанс со голи луѓе | Панорама | DW | 10.07.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Перформанс со голи луѓе

Околу 400 луѓе во Мелбурн му позираа голи на американскиот фотограф Спенсер Туник.

За таа цел луѓето се собраа на покривот на еден паркинг-објект. Тие на зимски температури беа покриени само со тенок штоф. „Работев брзо за луѓето да не се смрзнат. Мислам дека добив убаво уметничко дело“, изјави задоволниот Туник по 15-минутната акција. Тој е познат по своите фото-инсталации со голи луѓе, какви што веќе има инсценирано и пред операта во Сиднеј и операта во Минен.

 

Реклама