1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Türkei I Ausschreitungen bei Pride-Parade in Istanbul
Фотографија: Kemal Aslan/AFP/Getty Images
ОпштествоТурција

Фотографија на денот: Парада на гордоста во Истанбул

27 јуни 2022

И покрај забраната, повеќе стотици луѓе во Истанбул демонстрираа за правата на хомосексуалците, бисексуалците, трансродовите и квир-лицата. Многумина беа уапсени уште пред почетокот на демонстрациите.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B1%D1%83%D0%BB/a-62271971

Турската полиција уапси голем број учесници на Парадата на гордоста во Истанбул. Организаторите зборуваат за повеќе од 200 уапсени. Меѓу уапсените бил и фотографот на агенцијата АФП, Булент Килич. Прајд-парадата во Истанбул беше забранета од страна на гувернерот.

Полицијата прво го блокираше централниот дел на Истанбул и ги спречуваше луѓето да се собираат. Луѓето со знамиња со виножито и други симболи за сексуална и полова разноликост беа опколени, а многумина беа уапсени уште пред почетокот на демонстрациите.

И покрај големото присуство на полицијата, на улиците околу плоштадот Таксим, кој беше затворен за јавноста, се собраа голем број луѓе. Во знак на протест против апсењата, жителите чукаа на тенџериња и тави.

Парадата на гордоста во Истанбул се одржуваше без проблеми околу десет години. Бројот на учесници постојано се зголемуваше. Таа првпат беше забранета во 2015 година, а забрана имаше и во годините потоа.

На оваа фотографија - учесничка на демонстрациите завиткана во знаме со виножито пред полициски кордон во Истанбул.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонија знаме

Македонскиот руски круг

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница