1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Kolumbien Mosquera | Umweltverschmutzung durch Schaum aus Müll
Фотографија: Luis Gonzales/REUTERS

Фотографија на денот: Отровна пена

29 април 2022

Фотографија направена во Колумбија - отровна пена се шири меѓу куќите и жителите во местото Москуера.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4/a-61631086

Пената во Москуера е создадена со хемиска реакција во блиската река, која е полна со различен отпад. Пената, која делува речиси нестварно, има лош мирис и, според наводи на властите, содржи многу опасни материи по здравјето, кои може да доведат до заболувања на дишните патишта кај луѓето.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонија знаме

Македонскиот руски круг

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница