Фотографија на денот: Орел го документира топењето на глечерите | Панорама | DW | 12.10.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Орел го документира топењето на глечерите

Деветгодишниот орел Виктор кружи над Алпите со задача: камерата од 360 степени на неговиот грб го бележи топењето на глечерите.

Виктор тргнува секогаш од врвот и полека се спушта кон својот дресер. Фондацијата „Орелски крилја“ (Eagle Wings) на овој начин сака да им укаже на луѓето на последиците од климатските промени.

 

Реклама