1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD | Italien | Giuseppe Palmulli (alias Mister OK) taucht im Rahmen der traditionellen Neujahrsfeierlichkeiten am 1. Januar 2021 in Rom im Tiber
Фотографија: Alberto Pizzoli/AFP

Фотографија на денот: Новогодишно капење

2 јануари 2021

Короната промени многу, но некои традиции се задржаа. Во Рим, на првиот ден од новата година во студените води на реката Тибер скокаат храбри мажи.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%9A%D0%B5/a-56114398

Еден од нив беше и скокачот ветеран Џузепе Палмули, на нашата #ФотографијаНаДенот. Вообичаено овој традиционален новогодишен спектакл во Рим го следат многу гледачи. Но, овојпат, пандемијата ги помати сметките - во Италија важат строги рестрикции за излегување.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонија знаме

Македонскиот руски круг

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница