Фотографија на денот: Никогаш повеќе | Свет | DW | 27.01.2022
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Никогаш повеќе

Холокаустот како вечно предупредување: свештеникот Мајкл Смит пали една по една свеќа распоредени во форма на Давидовата ѕвезда.

Во катедралата во Јорк, во Велика Британија, се одбележува денешниот Ден на сеќавање на холокаустот – сеќавања на повеќе од шест милиони Евреи убиени од нацистите. На 27. јануари 1945. година советската армија ги ослободила затворениците во концентрациониот логор Аушвиц. Она што таму било затекнато, до денес е несфатливо и не смее да се повтори.

Гледај видео 02:48

Лили го преживеа Аушвиц и за него раскажува на ТикТок