1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

Фотографија на денот: „Не за војна!“

25 февруари 2022

Уапсен демонстрант покажува натпис „Не за војна!“ од прозорец на полициски автобус во Санкт Петербург.

https://p.dw.com/p/47ZVs
Russland | Protest in St. Petersburg gegen den Angriff auf die Ukraine
Фотографија: Dmitri Lovetsky/AP/picture alliance

Стотици луѓе се собраа во Санкт Петербург и Москва за да протестираат поротив рускиот напад врз Украина. Слични протести имаше и во други руски градови.

Порталот за граѓански права ОВД-Инфо регистрираше протести во 44 руски градови и покрај тоа што демонстрации се забранети и се закануваат остри казни. Според активистите за човекови права, вчеравечер биле упасени околу 1700 демонстранти.