Фотографија на денот: Некој не надгледува | Панорама | DW | 23.06.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Некој не надгледува

Повеќе моќ за тајната служба? Во Романија расте отпорот против планираната реформа на безбедносните закони.

Во Романија одамна се минати деновите на страшниот Секуритате, но деновиве кај многу граѓани се враќаат сеќавањата на мрачните времиња на семоќната тајна служба. Десетици активисти креативно протестираа пред владата во Букурешт поради најавените измени на Законот за национална безбедност, со кои се дава поголеми овластувања на Романската разузнавачка служба (СРИ), која вклучува обврска на граѓаните и компаниите да ја поддржат таа служба доколку го побара тоа од нив.