1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD | Afghanistan
Фотографија: Sahel Atman/AFP/Getty Images

Невести без лице

14 јуни 2022

Жени сокриени под непроѕирни зелени чадори во свечена сала во Кабул чекаат да почне свечената церемонија на масовно венчавање.

https://p.dw.com/p/4CeeA

Манифестацијата на масовно венчавање во главниот град на Авганистан, Кабул, е одржана вчера (13.06.2022). На неа присуствувале стотици луѓе, како и вооружени талибански борци.

По враќањето на талибанците на власт во Авганистан, за жените повторно важи задолжително покривање на лицето и телото во јавност.

 

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бугарија протест ВМРО вето Македонија

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница