Фотографија на денот: Најстариот бисер на светот | Панорама | DW | 21.10.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Најстариот бисер на светот

Ова е веројатно најстариот бисер на светот. Потекнува од неолитот, а откриен е кај Абу Даби.

Бисерот е откриен е на островот Марава, кај Абу Даби, во слоеви од почвата кои датираат од 5.800 до 5.600 година пред новата ера, односно од ерата на неолитот. Бисерите во тој период биле скапоцени и се вбројувале во категоријата луксуз, а се користеле за накит. Бесценетиот и историски важен бисер од Абу Даби ќе може да се види од 30 октомври на изложбата во Лувр Абу Даби „10.000 години луксуз“.

 

Реклама