Фотографија на денот: Најголемата свеќа во светот? | Панорама | DW | 24.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Најголемата свеќа во светот?

Наводно е најголема во светот. Но сигурно не е вистинска. Сепак е главна атракција на божикниот панаѓур во германското место Шлиц.

Висока е 42 метри и мештаните ја рекламираат како најголемата свеќа во светот. Во суштина станува збор за 36-метри висока камена кула  во историскиот центар на Шлиц која секоја година за отворањето на божикниот панаѓур се „пресвлекува“ со црвено платно а на нејзиниот врв се поставува шест метри висок „пламен“ од сијалици. Најголемата свеќа на светот ќе го осветлува панаѓурот сѐ до Божик. 

 

Реклама