1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD | Serbien
Фотографија: Andrej Isakovic/AFP/Getty Images

Научил да живее со пластика

СН/дв
19 април 2022

Во Белград голем дел од отпадот завршува во Дунав. Лебедот мора да го преземе најголемиот товар.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB-%D0%B4%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/a-61508496

Овој лебед се прилагодил и го изградил гнездото за своите јајца и пилиња од пластика врз пластика. Фотографот на новинската агенција Франс Прес го фотографираше лебедот во главниот град на Србија, Белград. Околу една третина од домаќинствата во градот со 1,6 милиони жители не се приклучени на канализација. Луѓето користат септички јами, во кои го отстрануваат и нивниот отпад - и сето потоа завршува во Дунав.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Членството во Европската политичка заедница не е замена за членството на С.Македонија во ЕУ, во повеќе наврати беше нагласено во Брисел

Прашки самит, европска зима и македонски очекувања

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница