Фотографија на денот: Нанду на германските ливади | Панорама | DW | 25.11.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Нанду на германските ливади

Нанду во Германија? Да, колку и да звучи чудно и во Германија нанду птици живеат во дивина.

Пред неколку години повеќе нанду птици избегале од една фарма во покраината Мекленбург Предна Померанија. Одгледувачите не верувале дека птиците ќе преживеат во дивина во Германија, бидејќи условите воопшто не се слични на оние во Аргентина и во Чиле од каде потекнуваат овие нелетачки птици. Но се излажале. Во меѓувреме нивниот број изнесува преку 200. 

Реклама