Фотографија на денот: Надежта во Бејрут не умира | Панорама | DW | 05.09.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Надежта во Бејрут не умира

Откриените звуци на живот од машина на чилеански спасувачки екипи во Бејрут ја подгреаја надежта дека под урнатините има уште преживеани.

Во знакот на надеж е и муралот кој го работат уметници а го прикажува градот Бејрут. Редица муслимански и христијански свештеници и голема маса граѓани се собраа вчера во близина на разореното пристаниште на градот, за да им оддадат почит на 191 загинати во големата експлозија на 4 август, во која беа повредени преку 6500 луѓе. Според евиденцијата на властите, седум лица уште се водат за исчезнати. По експлозијата на 2750 тони амониум нитрат во едно складиште, околу 300.000 жители на Бејрут оставаа без покрив над главата.

Реклама